Bercsényire emlékeztek az ungvári várban
A Pro Cultura Subcarpathica (PCS) civil szervezet negyedik éve tiszteleg hagyományőrző rendezvénnyel Bercsényi Miklós és felesége, Csáky Krisztina emléke előtt. Idén, a járványhelyzet miatt sajnos elmaradt a BercsényiFeszt, a várban azonban szeptember 20-án csendes főhajtással mégis megemlékeztek Ung vármegye egykori főispánjáról.
A vasárnap szűk körben megtartott koszorúzási ünnepség résztvevőit a PCS munkatársai üdvözölték, majd magyar és ukrán nyelven idézték fel Bercsényi Miklósnak – aki 1691-től volt Ung vármegye főispánja – alakját, tetteit. Ezt követően a KMKSZ, a Rákóczi Főiskola vezetői, valamint Magyarország ungvári és beregszászi konzulátusainak képviselői helyezték el a megemlékezés koszorúit.
Bercsényi és az ungvári vár
1691-ben Ungvár Bercsényi Miklós birtokává vált, az ő idejére tehető a vár fénykora. Megerősítette a várat, palotáját fényesen berendezte, jelentős műkincsgyűjteményt és könyvtárat hozott létre benne. Egyik vadászatán II. Rákóczi Ferenc volt a vendége, akivel hű barátságot kötött, és aki többek között Bercsényi hatására kezdett a szabadságharc szervezéséhez. Miután Rákóczit 1701. április 18-án Nagysáros várában elfogták, Bercsényi kénytelen volt Lengyelországba menekülni.
A kuruc seregek hosszú ostrom után 1704-ben foglalták el a várat, és egészen 1711-ig meg is tartották azt. Rákóczi többször is fogadta itt a Lengyelországból, Franciaországból és Oroszországból érkező követeket.
A Rákóczi-szabadságharc leverése után az osztrák császár bosszút állt a váron és a városon. Ungvárt kamarai várossá fokozták le, elvesztette önkormányzatát, a Királyi Kamara irányítása alá került. 1728-ban leégett a vár, helyreállításához csak évek múltán kezdtek hozzá. 1771-ig császári katonaság tanyázott a várban. (Forrás: wikipédia)
Fotó: https://kmksz.com.ua/